Kategorier Nyheter

Hur skolor kan försäkra sig om att lärandet fortlöper trots Coronavirusets framfart


Posted on

Undervisning på distans har blivit standardlösningen för utbildningsinstitutioner som drabbats av att skolbyggnader måste stänga.

Efterhand som allt fler bekräftade fall av Covid-19 rapporteras i Asien och Europa, tar skolledare och skolförvaltningar fram krisplaner för att spridningen av coronaviruset ska dämpas. Medan vissa skolor tillämpar karantän för elever och lärare som vistats i områden där de kan ha utsatts för smitta, stänger andra sina dörrar och inför fjärrstudier för att försäkra elever om utbildning utan avbrott.

En sådan skola är LanguageOne: En språk- och kulturinstitution med huvudkontor i Nederländerna. När deras campus i Kina fick stänga på grund av virusutbrottet, var LanguageOne tvungna att hitta en snabb och enkel lösning och erbjöd då undervisning i itslearnings lärplattform.

Deras rutin för fjärrundervisning fick sedan utsträckas till att även omfatta Hongkong och Singapore som också drabbades hårt av epidemin.

”I början av februari intensifierade vi användandet av våra digitala kurser i nederländska i Shanghai, Suzhou och Hongkong och tillämpade blandade lärstilar såväl i våra skolor som online”

”Eftersom itslearning är mobilt och tillgängligt i vilket digitalt verktyg som helst, är det enkelt för våra lärare att använda var som helst, för att kunna bygga lektioner och fortsätta att leverera undervisning av hög kvalitet till våra elever”

Deidre Jacobs, Verkställande direktör LanguageOne

”Jag är glad att kunna säga att elever, lärare och vårdnadshavare har varit mycket lättanpassade och enkelt har funnit sig tillrätta i vår nya undervisningsrutin. Våra elever har visat sig vara mycket motiverade att fortsätta lära sig nederländska med hjälp av en digital plattform och våra LanguageOne-lärare”, säger Deidre Jakobs, VD LanguageOne

När nu smittan sprids snabbt i Europa och USA, har itslearning gett ut en guide för distansundervisning för att hjälpa sina kunder att implementera fjärrundervisning i skolorna, för att de inte ska tappa värdefull undervisningstid och för att snabbt få ut information till lärare, elever och vårdnadshavare. Denna steg-för-steg-guide baseras på erfarenheter från skolor som har tvingats införa distanslärande vid andra kriser, till exempel vid extrema väderförhållanden.

”Vi tar vår roll som utbildningspartners på allvar. Vår plattform är fullständigt mobil, vilket betyder att elever kan fortsätta sin utbildning online, även om de inte har en dator hemma. Lektioner kan fortsätta ostört eftersom lärare har ett brett utbud av verktyg – integrerade konferensverktyg och möjlighet att spela in genomgångar med ljud och bild samt ett planeringsverktyg som tillåter lärare att bygga sekvenser av instruktioner och aktiviteter så att dagarna med online-lärande känns som en vanlig skoldag.” säger Steve Tucker, CEO itslearning.

Forsyths skoldistrikt i USA vet att förberedelse är nyckeln till en framgångsrik implementation av distanslärande och har en handlingsplan som är redo att tillämpas vid behov. De är inte ovana vid fjärrundervisning efter att ha behövt införa undervisning på distans, med hjälp av itslearning, då ett extremt snöoväder för sex år sedan, tvingade deras skola att stänga. Rektorsområdet har möjlighet att ge så effektiva lektioner att deras distanslärande kan räknas precis som vanliga skoldagar och de behöver inte ta igen förlorad tid senare.

Jason Naile, ansvarig för digital teknik och media i undervisning, förklarar ”Vår handlingsplan för online-undervisning vid skolstängning tillämpar itslearning för att engagera elever, dela ut uppgifter och underlätta kommunikation när omständigheterna inte tillåter personliga möten.”

”Lärarna i Forsyth använder plattformen året runt för att bedriva undervisning i vilket fall som helst, så att utveckla undervisningen under de dagar skolan var stängd var bara en naturlig förlängning av användandet”

Jason Naile, ansvarig för digital teknik och media i undervisning, Forsyths skoldistrikt

”Genom dagar av fjärrundervisning, behöver skolor inte längre kompensera för förlorad undervisningstid genom att dra ner på skollov eller lägga till extra lektioner, något som kan ge förvaltningschefer och skolledare bekymmer och som sällan uppskattas av elever och lärare”, säger Tucker.

Forsyths skoldistrikt erbjuder även Wifi ”hot-spots” för uppkoppling i hemmet, och tillåter elever att låna verktyg för att försäkra sig om att elever utan tillgång till internet eller mobiltelefoner kan hålla sig i fas med undervisningen.

På liknande sätt är itslearning djupt engagerade i att stödja våra användare i att försäkra sig om att utbildning kan bedrivas i dessa svåra tider. För att hjälpa dig att komma igång har vi satt samman denna kostnadsfria, nedladdningsbara guide för att organisera din distansundervisning, tillsammans med en checklista.

Testa itslearning redan idag


Senaste inläggen

Slider error! Generator group not found:


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *